Strona główna/Formy pomocy/Koronawirus - co musisz wiedzieć?

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

4 Marca 2020
Koronawirus - co musisz wiedzieć?

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

 

 

 

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

 

Dowiedz się więcej o koronawirusie

Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką - natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu - płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby. 

 

 koronawirus

plakat 2

 

Zachowaj bezpieczną odległość

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. 

Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

 

 

plakat

Uruchomiono linie telefoniczne w zakresie wsparcia psychologicznego dla osób przebywających w izolacji.

Poniżej dane kontaktowe:

1)      Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim:

  • od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 - 11.00,

Telefon kontaktowy:

32 455 14 30  w. 31

32 454 71 06  w. 31

 

2)      Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Wodzisławiu Śląskim:

  • od poniedziałku do piątku w godzinach: 11.00 - 13.00,

Telefon kontaktowy:

32 456 15 59

 

 

 

         

Kategoria: powiązane pliki [2]
Format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
pdf PLAKAT A3 - MZ-1.pdf 225.49KB pobierz Plik: PLAKAT A3 - MZ-1.pdf
pdf PLAKAT-A3 PZH-1.pdf 1.14MB pobierz Plik: PLAKAT-A3 PZH-1.pdf

do góry