Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla Rodziny 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i firmach prywatnych. Posiadacze KDR mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekrutacyjnej. KDR wspiera budżety rodzin wielodzietnych oraz ułatwia dostęp do dób i usług.
KOMU PRZYSŁUGUJE I CO ZROBIĆ, BY OTRZYMAĆ KARTĘ? PRZEDSTAWIAMY PRZEWODNIK KROK PO KROKU. JAK OTRZYMAĆ KARTĘ DUŻEJ RODZINY?
Wniosek można złożyć przez portal Emp@tia lub drogą tradycyjną w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej.
Jeśli składasz wniosek przez Emp@tię:
-
Wejdź do modułu eWnioski na Emp@tii — portalu Ministertwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
-
Zaloguj się profilem zaufanym. Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego — załóż go online
-
Wypełnij wniosek — przejrzysty kreator wniosku ułatwia złożenie wniosku i pilnuje, aby wszystkie wymagane pola zostały wypełnione
-
Czekaj na powiadomienie o gotowych do odbioru Kartach — dostaniesz je w wiadomości sms
Jeśli składasz wniosek również o Karty elektroniczne, będą one widoczne na aplikacji mObywatel
Aplikacja mObywatel:
-
od 9 czerwca 2021 r. możliwe jest wyświetlanie Karty Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel. Aplikacja mKDR została zamknięta z końcem czerwca 2021 r.
-
Karta Dużej Rodziny w mObywatelu - inaczej mKDR - dostępna jest dla każdej dorosłej osoby, której przyznano prawo do KDR i posiadającej ważny polski dowód osobisty i każdego dziecka, któremu przyznano prawo do KDR i posiadającemu mLegitymację szkolną. Osoby, które nie posiadają polskiego dowodu osobistego oraz dzieci, które nie posiadają mLegitymacji szkolnej mogą korzystać z KDR w formie tradycyjnej - w postaci plastikowej Karty.
-
Dzięki mKDR rodziny wielodzietne mogą korzystać z bogatej oferty zniżek i uprawnień oferowanych przez instytucje publiczne i firmy m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej.
-
Aplikacja pozwala na przekierowanie użytkowników na portal Emp@tia, gdzie znajduje się mapa partnerów KDR wraz z lokalizacjami i opisem zniżek.
-
Jak uzyskać Kartę Dużej Rodziny w mObywatelu?
-
Upewnij się, że Twoja dotychczasowa Karta jest ważna. Jeśli nie masz Karty Dużej Rodziny, złóż wniosek on-line na https://empatia.mpips.gov.pl/ lub w urzędzie miasta/gminy. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku tradycyjna forma karty będzie do odbioru w urzędzie miasta/gminy, jednocześnie dając możliwość wyświetlania karty w aplikacji mObywatel. Możesz zrezygnować z wnioskowania o Kartę tradycyjną i korzystać wyłącznie z formy elektronicznej. Ewentualne domówienie Karty tradycyjnej będzie podlegać opłacie.
-
Kolejnym krokiem jest pobranie bezpłatnej aplikacji mObywatel z Google Play lub App Store bądź jej aktualizacja do najnowszej wersji.
-
Uruchom aplikację mObywatel.
-
Na głównym ekranie aplikacji mObywatel wybierz Dodaj dokument (lub Dodaj swój pierwszy dokument - jeśli korzystasz z aplikacji pierwszy raz).
-
Z listy dokumentów wybierz Karta Dużej Rodziny.
-
Zapoznaj się z regulaminem usługi i zaakceptuj go, następnie wybierz Dalej.
-
Korzystasz z mObywatela po raz pierwszy?
-
Tak: potwierdź swoje dane korzystając z Profilu Zaufanego lub innej metody identyfikacji.
-
Nie: przejdź do kolejnego punktu.
Sprawdź, czy Twoja Karta została wyświetlona prawidłowo.
-
Ile to kosztuje?
Usługa jest bezpłatna, jeśli wnioskujesz o Kartę po raz pierwszy. Duplikat Karty kosztuje 15zł, a 10 zł wynosi domówienie tradycyjnej formy Karty.
Opłaty wnosi się do gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny wielodzietnej.
Gdzie sprawdzę dostępne zniżki ?
Szczegółowy wykaz wszystkich partnerów KDR można znaleźć pod adresem https://empatia.mpips.gov.pl/web/
Komu przysługuje KDR?
Każdemu członkowi rodziny, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci, czyli ojcu i matce, macosze lub ojczymowi (małżonek jednego z rodziców) oraz dzieciom. Kartę mogą dostać także rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka.
Uwaga! Od 1 stycznia 2019 roku Kartę Dużej Rodziny mogą otrzymywać również rodzice, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci, niezależnie od tego, w jakim wieku są dzisiaj.
Na jak długo przyznawana jest Karta?
-
rodzice — na całe życie
-
dzieci — do ukończenia 18 lat
-
dzieci, które dalej uczą się w szkole lub studiują — do ukończenia nauki, maksymalnie do ukończenia 25 lat
-
dzieci niepełnosprawne — na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności
Format | Nazwa pliku | Rozmiar | Pobierz |
---|---|---|---|
Wniosek_o_przyznanie_Karty_Dużej_Rodziny_lub_wydanie_duplikatu.pdf | 99.53KB | pobierz Plik: Wniosek_o_przyznanie_Karty_Dużej_Rodziny_lub_wydanie_duplikatu.pdf | |
docx | Klauzula RODO KDR.docx | 9.86KB | pobierz Plik: Klauzula RODO KDR.docx |